חברי נבחרת, יו"ר ומנכ"לי ארגונים חברתיים יקרים,

כל אחד ואחת מושפעים מנגיף הקורונה והשלכותיו, במעגלים השונים- האישי, המשפחתי, הארגוני, החברתי והעולמי. בשדה החברתי בצל המשבר, אנחנו עדים לכך שהצורך של ארגונים חברתיים מהותי – לצד הדרישה להתאמה ואף הגדרה מחדש של הפעילות ישנה אי ודאות לגבי קיימות עתידית.
רצינו לומר לכם - תודה על השותפות והאמון. תודה על הפידבקים, שמסייעים לנו להמשיך ולהשתפר.
לא משנה באיזה שלב הצטרפתם אלינו - ואם אתם עדיין ממתינים לחיבור לארגון/לדירקטור - עצם זה שבחרתם להצטרף לנבחרת בשנתה הראשונה, אומר עליכם משהו גדול. בחרתם להיות מובילים.
אנו שולחים לכם ניוזלטר מיוחד לעדכון על המתרחש בשדה החברתי, ונמשיך לעדכן אתכם ולספר, מה עוד קרה, קורה ויקרה בנבחרת.

דרישת שלום ואיחולי בריאות טובה לכולנו!

ארגונים חברתיים בצל משבר הקורונה

ארגונים חברתיים נדרשים להתמודדות עם המשבר הנוכחי במספר היבטים מרכזיים:

האיום הבריאותי - לאור הנחיות הבידוד, ארגונים חברתיים רבים נאלצים להפסיק את פעילותם, למרות שהצורך בה גדול מתמיד, בפרט ככל שהם מספקים שירותים לאוכלוסיות פגיעות.
המשבר הפיננסי - למעלה מ- 50% ממקורות ההכנסה של הארגונים החברתיים מגיעים
מהממשלה בתצורות שונות- הפעלת שירותים חברתיים, מיזמים משותפים או תמיכות. עוד בטרם המשבר הנוכחי, נמצאים ארגונים רבים בבעיית תזרים קשה לנוכח מצב של היעדר
ממשלה ותקציב מאושר. כעת, לאור צמצום הפעילות נפגעות גם הכנסות עצמיות של
הארגונים, וקיים סיכון ממשי לפגיעה במקורות הכנסה גם מכספי פילנתרופיה.
רציפות התפקוד הארגוני - הצמצום בפעילות הארגון והקושי התזרימי מחייב היערכות לצמצום בכוח האדם, לעיתים דווקא כשהצורך גובר בשעה זו. עד כה, כ-40% מהעובדים בארגונים החברתיים הוצאו לחל"ת, למרות שחלקם ממשיכים לעבוד בהתנדבות. ראו כתבה בנושא.
הקשר עם השותפים - בשעה זו, נדרשים הארגונים לעמוד בקשר עם השותפים במעגלים השונים: מקבלי השירותים ומשפחותיהם, ממשלה ושלטון מקומי, ספקים ותורמים. החדשות הטובות הן שהממשלה מקדימה תשלומים וכוללת את העמותות בקרן ההלוואות, גם חלק מהארגונים העסקיים והקרנות הפילנתרופיות נערכים להזרמת כספים ייעודית להתמודדות עם המשבר.

אחריותו של הדירקטוריון החברתי בשעת המשבר לבחון את מפת הסיכונים של הארגון ולקבל החלטות ביחד עם הנהלת הארגון כיצד להיערך ולפעול. תהליכי קבלת החלטות במצבי אי ודאות הינם מורכבים, אך התיזמון הוא קריטי: רבים הארגונים הנמצאים בסכנה קיומית, ודחייה של החלטה עלולה להוביל לתוצאה הרסנית.

בנוסף, בשעה זאת הדירקטוריון החברתי נדרש לתת כתף בעשייה וגב להנהלה גם בהיבטים הבינאישיים וגם בהיבטים המנהיגותיים ביישום החלטות, היערכות מחודשת וחשיבה על היום שאחרי.

לבסוף, בשעה זו נדרש הדירקטוריון החברתי לבחון הזדמנויות: משרדי הממשלה מחפשים שותפים למתן שירותים ספציפיים הנדרשים בשעת המשבר. כיצד יכול הארגון לחדד את הערך והשירותים הנחוצים כעת במיוחד? איך להגביר שיתופי פעולה עם ארגונים חברתיים נוספים בשדה הפעילות? כיצד ניתן לרתום טכנולוגיות לתקשורת, למידה והתנדבות מרחוק? כולנו תקווה שהארגונים יעמדו באתגרים הגדולים שמזמנים לנו הימים הסוערים.

ZOOM IN לעולם החברתי – בזמן חירום

כחלק מהצעדים להתמודדות עם מצב משבר הקורונה, מיזם גיידסטאר של משרד המשפטים משיק את זירת השירותים החברתיים להתמודדות עם משבר הקורונה. השירותים שיוזנו לזירה על ידי הארגונים החברתיים יופצו לציבור הרחב ויסייעו למשרדי הממשלה ורשויות מקומיות להסתנכרן מול השירותים שמציע המגזר השלישי בשעת חירום. הזירה תאפשר לארגונים להציג את השירותים בשעת משבר ואף לעדכן על הצורך בגיוס מתנדבים להפעלת השירותים. ממליצים להיכנס ולהירשם כאן לממשק העדכון לעמותות ולהזין את השירותים שלכם.

מיזם כל זכות (בסיוע משרד המשפטים, מטה ישראל דיגיטלית במשרד לשוויון חברתי ואלכא-הג'וינט) הוא מאגר המידע המקיף ביותר על זכויות תושבי ישראל והדרך למימושן. בהקשר של נגיף הקורונה, ניתן למצוא בפורטל זה מידע רחב ועדכני שיסייע לכם להכיר ולממש את הזכויות הרלבנטיות לכם בתקופה זו.

לעדכונים החמים של חמ"ל המגזר השלישי:

מנהיגות אזרחית הינו ארגון הגג של כל ארגוני החברה האזרחית והמגזר השלישי בישראל. הארגון עוסק בסוגיות המשפיעות על הפעילות של כל ארגוני החברה האזרחית, מתוך ראייה כוללת, המבקשת להקל את פעולתן של כל העמותות כולן, ולסייע להן בכל מה שמלווה את הפעילות העיקרית שלהן.

בצל משבר הקורונה, ניתן להתעדכן באתר או בקבוצת הפייסבוק של מנהיגות אזרחית בכל המתרחש בשדה החברתי כעת.

ממשבר להזדמנות - קריאה לפעולה!

מי מכם שמעוניין/ת ויש לו האפשרות להתגייס לסיוע, במתן ייעוץ נקודתי לעמותות באחד מתחומי המומחיות הבאים – נשמח שתכתבו אלינו חזרה, כך שנוכל לחבר לארגונים (עמותות, יזמים, עסקים זעירים) הזקוקים להתמחות שלכם:

רו"ח ואנשי כספים לסיוע בהתנהלות ויעוץ בקבלת החלטות
קשרי ממשל לחיזוק הממשקים עם השותפים / מממנים הממשלתיים וברשויות
עורכי דין עם התמחות במיצוי זכויות, דיני עבודה וניהול סיכונים
אנשי יח"צ / דוברות / שיווק לגיבוש וחידוד מסרים ארגוניים

לסיום, קצת עדכוני שגרה...

זמן המשבר הוא גם הזדמנות לחיזוק התשתיות - להסתכל מי נמצא סביב שולחן הדירקטוריון ומי חסר, מי כדאי שיתווסף ויוכל להיות לעזר. עוד קצת דיווחים מהשטח – הזוגות (ואפילו לא רק) החדשים:

לעמותת עובדים נכון הצטרפו הדירקטורים החדשים – רויטל שמרון וגילי פנחסי. עמית דוידסון, המנכ"ל: "הערך הייחודי של הנבחרת הוא לקבל מישהו שיותר מתאים, גם ברזומה הניהולי וגם המקצועי. בנטוורקינג האישי לא היינו מגיעים למי שאנחנו בדיוק צריכים".

לעמותת הלפי הצטרף דירקטור חדש – איתי רוקני.
גיא גבע, היו"ר: "הערך המוסף של הנבחרת הוא עצם זה שמנגישים אנשים איכותיים מעולמות תוכן חדשים, לא רק אלו שסובבים את הדירקטוריון שלנו".

עמותת סאנרייז-כץ הצטרף כדירקטור – אודי גביש.
הגר זכאי, המנכ"לית: "בגלל שחיפשנו מועמד מאזור גיאוגרפי מסוים, לא היינו מצליחים לגייס בדרך אחרת. זה הערך שהנבחרת הביאה לנו, גיוס אפקטיבי שענה בדיוק על הצורך הזה".

המפגשים שלנו

בצל ימי הקורונה, התקיים עבור יו"ר, חברי דירקטוריון ומנכ"לים מפגש סנכרוני עם מומחים בנושא: התנהלות דירקטוריון של ארגון חברתי בעת משבר הקורונה. אנו נמשיך לעדכן על קיום המפגש הסינכרוני הבא.

אתם מוזמנים לכתוב לנו חזרה למייל ולשתף בנושאים שמעסיקים אתכם בימים אלו ותרצו שנרחיב עליהם במפגשים אלו: layleadership@jdc.org.

מפגש זרקור לנבחרת

מפגשי הזרקור ממשיכים להתקיים ולחשוף את המועמדים לעולם הארגונים החברתיים, להכרות ותיאום ציפיות עם תפקידי הדירקטוריון בארגון החברתי. במפגש האחרון פגשנו את אלוף במיל' דורון אלמוג – יו"ר עלה נגב-נחלת ערן, ששיתף בסיפורו האישי המרגש ומהי מצוינות חברתית לתפיסתו.

ככל שהמצב יאפשר זאת (וכולנו תקווה שאכן יהיה כך) - במפגש הזרקור הבא יפגשו המועמדים החדשים המצטרפים את יהודה משי-זהב - יו"ר זק"א, אשר ישתף מניסיונו ובחוויה האישית שלו, על המקום ממנו בא ועל הדרך האישית שעשה מאז ועד היום, על הקמת זק"א וההתמודדות המנטלית עם המשימה המורכבת.

www.socialdirectors.org