רבות נכתב על שנת 2020 עוד לפני שהגיעה לסיומה. רבות עוד ימשיך להיכתב.
אנו עומדים בקצה של אחת השנים המאתגרות ביותר עבורנו כחברה, ועם תקווה וציפייה גדולה לתחילתה של שנה אזרחית פורצת דרך ומבריאה.

נבחרת הדירקטורים החברתית ממשיכה ללוות ולחזק את שורות הדירקטוריונים החברתיים. אנו שמחים להמשיך לשתף אתכם בהמשך העשייה, מהנעשה בחודשים האחרונים ומה עוד מצפה לנו יחד בשנת 2021 החדשה. הנבחרת פתחה גם  עמוד פייסבוק חדש , דרכו ניתן להמשיך לעקוב ולשתף. כנסו אליו!

בתקווה לסגר קל ומועיל, ובברכה לחורף טוב ובריא לכולנו,

 צוות הנבחרת 

 

 

אנו שמחים להביא בפניכם בחשיפה ראשונה את תקציר סקר ועדים מנהלים הארצי שנערך ב 2019. מטרת הסקר הייתה למפות את המאפיינים, תחומי הפעילות ואופן ההתנהלות של ועדים מנהלים בארגונים חברתיים. הסקר נערך בקרב ארגונים חברתיים ממגוון תחומי פעילות ולצד תוצאותיו הבאנו גם את התובנות וההמלצות שעלו ממנו  כיצד להיות ועד מנהל אפקטיבי

 

 

 

 

דירקטורים שהצטרפו לארגון חברתי בשנה האחרונה איך מתחילים את הדרך?
 ארגז הכלים לדירקטורים חברתיים חדשים היא תכנית הכשרה שבנינו במיוחד בשבילכם!

שלושה מפגשים סינכרוניים (בזום) עם מומחים מובילים וקולות מהשטח, יביאו את הידע והכלים הדרושים לכם בשנה הראשונה בתפקיד:

מפגש 1 |מתחילים מההתחלה: אתגרי מקרו חברתיים-כלכליים בישראל ו- Best Practice של דירקטוריון חברתי אפקטיבי.
 
מפגש 2 | עו"ד לא דיברנו משפטית: כל מה שרצית לדעת ועוד לא העזת לשאול על חוק העמותות וחובות הדירקטוריון בארגון חברתי - עו"ד ירון קידר, בוגט-קידר עורכי דין, לשעבר ראש רשות התאגידים ורשם העמותות.

מפגש 3 | ומה עם הכסף? מה מסתתר בדוחות הכספיים של הארגון החברתי, ואיך קוראים אותם כדי לגלות? רו"ח איריס שטרק, שטרק ושטרק

ארגז הכלים לדירקטורים חברתיים חדשים מתחילים ב-1.2.2021, כל הפרטים וההרשמה בקישור הזה.

 

 

כולנו התרגלנו כבר לזום ולמפגשים המקוונים. כך גם מפגשי הזרקור של הנבחרת, שכבר הותאמו לפורמט וממשיכים להתקיים בשגרת הקורונה. בתחילת חודש נובמבר התקיים מפגש נוסף למועמדים מובילים בתהליך ההצטרפות לנבחרת במפגש זה השתתפו כ 100 מועמדים מאוכלוסיות בעלות ייצוג מגוון בחברה. 

 

 

לסיום, כמו תמיד שמחים לשתף ולספר על החיבורים הטריים שנוצרו מתוך הנבחרת – תהליכים שהבשילו כבר בעיצומו של משבר הקורונה וכעת כבר נמצאים על דרך ומסלול חדש משלהם!

 

 

גיא סלומון, מנכ"ל 'צעד קדימה'
כארגון הפועל כבר למעלה מ 33 שנים, צעד קדימה התמודדה עם הצורך בריענון הוועד המנהל והתאמתו לצרכי העמותה העדכניים. אלו היו השלבים הראשונים בתהליך שהביא בסופו לפנייה לנבחרת הדירקטורים החברתית. מלבד הוספת חברים חדשים לוועד המנהל, הוחלט על איתור יו"ר חדש לעמותה לאור סיום תפקידה של היו"ר היוצאת. החיבור עם נבחרת הדירקטורים עזר למקד את הצורך וההחלטה על יציאה לפיילוט של איתור יו"ר הוכיחה עצמה כיעילה לאור כמות ואיכות המועמדים, הן לתפקיד היו"ר והן לחברי ועד.

בחירתו של פרופ' יעקב יהב לתפקיד היו"ר נעשתה לאחר המיון הראשוני של נבחרת הדירקטורים, ראיון איתי כמנכ"ל העמותה ופגישה עם נציגים מהוועד המנהל. כניסתו לתפקיד הייתה למעשה בתוך משבר הקורונה כך שעד כה כל המפגשים עם חברי הוועד המנהל היו רק מרחוק.

לצד קליטת יו"ר, נכנסו לעמותה 2 חברי ועד מנהל נוספים באמצעות נבחרת הדירקטורים שניהם מסתמנים כחברים מוצלחים המחזקים את הוועד המנהל ומביאים איתם יכולות ומעגלי קשר חדשים לעמותה.
 עבורי, כמנכ"ל העמותה, החיבור עם הנבחרת היווה הזדמנות לתמיכה מקצועית באיתור ובחירת חברים חדשים וחיזוק פעילותה של העמותה.

 

קרן מלכי נוסדה בשנת 2001 על ידי ארנולד ופרימט רוט לזכר ביתם מלכי הי"ד, שנרצחה בגיל 15 בפיגוע במסעדת "סבארו" בירושלים. מאז הקמתה, קרן מלכי מהווה מקום להעצמה למשפחות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים.

באמצע השנה נוצר קשר עם מיזם נבחרת הדירקטורים החברתית. צוות הנבחרת סיפר שיש לנבחרת מועמדים מצוינים ובדק אם נרצה להמשיך בתהליך לחזק את הדירקטוריון שלנו. עד לאותו הרגע, הוועד שלנו היה מורכב משכנים וחברים של משפחת רוט, לאחר 20 שנים ראינו בכך זמן מצוין להכניס דם חדש, עם רמה מקצועית נוספת כדי לקחת את העמותה קדימה לעוד 20 שנים. לכן לא היססתי כי זו הזדמנות שלא כדאי לפספס.

ואז כל העולם השתנה ואנחנו ביחד אתו, כאשר הקורונה הגיעה ונכנסנו לסגר הראשון. עם זאת, באמצעות הליווי המצוין והמתמיד של צוות הנבחרת גייסנו 4 חברי דירקטוריון חדשים! כל התהליך נעשה דרך זום, מלבד פגישה אחת אישית עם כל מועמד שהספקנו לקיים לפני הטלטלה. ניצלנו את ההזדמנות לחדש את המחויבות של חברי הדירקטוריון הקיים, חלקם בחרו להתפטר ואחרים בחרו להישאר איתנו בעשייה. כיום יש לנו צוות דירקטוריון אקטיבי ומסור המונה שמונה אנשים, אשר מחויבים למשימה של עמותת קרן מלכי.
 עבדנו יחד באופן אינטנסיבי במהלך החודשים האחרונים, התחלקנו לצוותי עבודה- תכנון אסטרטגי, כספים ותקשורת. התהליך הביא אתו משב רוח חדש של עשייה, הזדמנויות והתרגשות מהעתיד. הליווי והעצות של צוות הנבחרת בכל שלב ושלב בדרך היוו את המפתח להצלחה שלנו - בניית דירקטוריון חדש.

 

 

הצטרפתי לנבחרת הדירקטורים החברתית כחלק מתפיסת עולמי, אני מאמין באדם וסבור שבכל מקום שניתן לסייע ולקדם את החברה האנושית אני צריך להיות בו. 

ב'צעד קדימה' מצאתי עמותה ותיקה שבמהותה עונה על כל הצרכים החברתיים והאנושיים שחיפשתי. בעמותה אנשי צוות חרוצים ומיוחדים, הנהלת מסורה וחברי וועד מנהל משתפי פעולה. בתפקידי כיו"ר העמותה אני מצפה ליצור תהליכים אסטרטגיים משמעותיים להכרת המוסדות, סיוע בגיוס כספים על ידי יצירת קשרים בארץ ובחו"ל, העצמת העובדים, וכמובן הכי חשוב לוודא שלכל ילד או מבוגר צעיר המטופל ע"י העמותה יהיה כל הציוד הנדרש להצלחתו לכניסה לחיים העצמאיים.
אני מקבל אושר וסיפוק רב לאחר ביקור בסניפים ומפגש עם הצוות והילדים המקבלים את מלוא צרכיהם במסגרת העמותה.

* איתור יו"ר צעד קדימה נעשה בשיתוף איגוד הדירקטורים בישראל.

 

עו"ד אורלי לוינזון-סלע, לשעבר מנהלת נציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה
התוודעתי לנבחרת הדירקטורים החברתית באמצעות חברה וההצטרפות לנבחרת נראתה לי טבעית, שכן התנדבות בדירקטוריון של ארגון חברתי מאפשרת תרומה לא רק לאנשים ספציפיים שאני מתנדבת אתם במסגרות אחרות, אלא השפעה רחבה יותר על כלל האנשים שהארגון מסייע להם.

באמצעות נבחרת הדירקטורים "שודכתי" לעמותת קרן מלכי ומאז שהצטרפתי אני לומדת על הארגון, התרבות הארגונית שלו ודרכי עבודתו. במקביל, אני פועלת בשותפות עם המנכ"לית וחברי הדירקטוריון הנוספים לעצב את אסטרטגיית הארגון לשנים הבאות.

ההתנדבות בדירקטוריון של עמותה פתחה לפניי צוהר לעשייה אחרת והיא מאפשרת לי לתרום מניסיוני ובמקביל ללמוד תחומים חדשים. יותר מכל, ההתנדבות מאפשרת לי להכיר עולם של אנשים נפלאים שעוסקים בעשיית טוב למשפחות שההתמודדות היומיומית שלהן מאתגרת ומורכבת. 

 

 

תמיר עדוי, מנהל מערכות מידע CIO
כבר תקופה ארוכה אני חושב ביני לבין עצמי מהי הדרך היעילה ביותר בה אוכל לתרום לחברה. מיום שהכרתי את נבחרת הדירקטורים החברתית היה לי ברור שמבחינתי זו הדרך הטובה והיעילה ביותר בה אני אוכל לתרום, מניסיוני המקצועי והניהולי. תהליך ההצטרפות למאגר הנבחרת היה מהיר, יעיל וממוקד. לאחר מספר חודשים פנו אלי מקרן מלכי במטרה לבחון את האפשרות לשמש כדירקטור בקרן. עם הכלים שקיבלתי בתהליך, בחנתי את מטרות הקרן, את פעילותה המקצועית ואת אופן ניהולה בשנים האחרונות, והחלטתי שאשמח להשתלב בדירקטוריון שלה. לאחר שיחת היכרות נוספת עם יו"ר ומנכ"לית הקרן, החלטנו במשותף על השתלבותי בדירקטוריון.

מאז תחילת השתלבותי בפעילות קרן מלכי, אני תורם מניסיוני הרב בניהול הכספי בשוטף ובכלל, בקביעת האסטרטגיה של הפעילות ובתהליך טרנספורמציה דיגיטלית.

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק